Read Pýcha a předsudek by Jane Austen Free Online


Ebook Pýcha a předsudek by Jane Austen read! Book Title: Pýcha a předsudek
City - Country: No data
Loaded: 1073 times
Reader ratings: 5.3
The author of the book: Jane Austen
Edition: Academia
Date of issue: 2006
ISBN: 8020014071
ISBN 13: 9788020014078
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 33.57 MB

Read full description of the books:Idylická románová komedie z anglického venkovského prostředí je lehce ironickým příběhem o rodinných vztazích mezi příslušníky středostavovské společnosti. Není pochyb o tom, že hrdinka románu, Lízinka, je sama Jane Austenová (1775-1817). Přestože prožila tak typicky nekonfliktní život (nikdy se neprovdala a jediné nabídnutí k sňatku prý během hodiny důrazně odmítla), neobráží se v jejím díle žádná osudová hořkost. Zdá se, že se ze své pozice dcery bez věna, a tudíž dívky bez zvláštních šancí na lepší sňatek, spíš nesmírně bavila – asi jako člověk, který v divadle sleduje zábavnou komedii. Přidáním ironického podtextu posunula románovou tvorbu ze sfér naivního realismu o několik generaci kupředu. Víc než půldruhého století je doba, která dovedla pohltit stovky literárních děl, jimž se při zrodu prorokovala nesmrtelnost; a byla to díla s daleko efektnějšími a vzrušivějšími náměty než Pýcha a předsudek. Jemné kouzlo Jane Austenové má svůj stálý vděčný okruh čtenářů a každá nová generace autorčin odkaz objevuje po svém, v nových barevných odstínech a v novém lesku.


Download Pýcha a předsudek PDF Pýcha a předsudek PDF
Download Pýcha a předsudek ERUB Pýcha a předsudek PDF
Download Pýcha a předsudek DOC Pýcha a předsudek PDF
Download Pýcha a předsudek TXT Pýcha a předsudek PDFRead information about the author

Ebook Pýcha a předsudek read Online! Jane Austen was an English novelist whose works of romantic fiction, set among the landed gentry, earned her a place as one of the most widely read writers in English literature, her realism and biting social commentary cementing her historical importance among scholars and critics.

Austen lived her entire life as part of a close-knit family located on the lower fringes of the English landed gentry. She was educated primarily by her father and older brothers as well as through her own reading. The steadfast support of her family was critical to her development as a professional writer. Her artistic apprenticeship lasted from her teenage years until she was about 35 years old. During this period, she experimented with various literary forms, including the epistolary novel which she tried then abandoned, and wrote and extensively revised three major novels and began a fourth. From 1811 until 1816, with the release of Sense and Sensibility (1811), Pride and Prejudice (1813), Mansfield Park (1814) and Emma (1815), she achieved success as a published writer. She wrote two additional novels, Northanger Abbey and Persuasion, both published posthumously in 1818, and began a third, which was eventually titled Sanditon, but died before completing it.

Austen's works critique the novels of sensibility of the second half of the 18th century and are part of the transition to 19th-century realism. Her plots, though fundamentally comic, highlight the dependence of women on marriage to secure social standing and economic security. Her work brought her little personal fame and only a few positive reviews during her lifetime, but the publication in 1869 of her nephew's A Memoir of Jane Austen introduced her to a wider public, and by the 1940s she had become widely accepted in academia as a great English writer. The second half of the 20th century saw a proliferation of Austen scholarship and the emergence of a Janeite fan culture.Reviews of the Pýcha a předsudek


JAYDEN

Our favorite book

SIENNA

From disgust to delight!

LUCAS

Put it on the toilet paper! or the fireplace!

AVA

An interesting book that says more than you can fit
Add a comment
Download EBOOK Pýcha a předsudek by Jane Austen Online free

PDF: pcha-a-pedsudek.pdf Pýcha a předsudek PDF
ERUB: pcha-a-pedsudek.epub Pýcha a předsudek ERUB
DOC: pcha-a-pedsudek.doc Pýcha a předsudek DOC
TXT: pcha-a-pedsudek.txt Pýcha a předsudek TXT