Read Derviş ve Ölüm by Meša Selimović Free Online


Ebook Derviş ve Ölüm by Meša Selimović read! Book Title: Derviş ve Ölüm
City - Country: No data
Loaded: 2484 times
Reader ratings: 5.5
The author of the book: Meša Selimović
Edition: Timaş Yayınları
Date of issue: 2009
ISBN: 9752639518
ISBN 13: 9789752639515
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 497 KB

Read full description of the books:"Usta yazar Meşa Selimoviç’ten otuz değişik dile çevrilmiş, önemli edebiyat ödüllerine layık görülmüş bir başyapıt…

Boşnak yazar Selimoviç’in1967'de yayımlanan Derviş ve Ölüm adlı romanı, değişik dönemlerde birçok eleştirmenin inceleme konusu edindiği, ayrıca geçtiğimiz yıllarda bir Türk-İtalyan ortak yapımı ile sinemaya da aktarılmış olup otuz değişik dile çevrilmiş ve birçok önemli edebiyat ödülüne layık görülmüştü. Kitap, MEB’in tavsiye ettiği 100 Temel Eser listesinde de yer alıyor.

Meşa Selimoviç, Derviş ve Ölüm’de mutlak dinî doğrular üzerine kurulu dünyasında yaşayan Ahmed Nureddin’in, erkek kardeşinin suçsuz yere tutuklanıp idam edilmesinden sonra düştüğü derin karmaşayı resmederken insanın ruh dünyasındaki çelişkileri, gelgitleri incelikle işler.

Ölüm, yaşam, aidiyet, iktidar, iktidarın gereklilikleri ve değişmez değerlerin hayat pratiğine yansıması etrafında dolaşırken insanlık durumlarını merkeze alan muhteşem bir eser ortaya koyar. Yugoslavya'da edebiyat dersleri programında yer alan Derviş ve Ölüm’deki izlekler, romana evrensel bir boyut kazandırır. Tarihsel dönemlere veya koşullara bağlı özel durumlardan çok, insan doğasının yapısı, zaafları ve ihtirasları etrafında dönen roman müthiş bir içe bakış örneğidir. II. Dünya Savaşı esnasında amansız çatışmaların cereyan ettiği Bosna’da savaşa bizzat katılan ve savaşın insan ruhunda açtığı yaraları ömür boyu içinde taşıyan birisidir Selimoviç. Gerçek hayatta 1944 yılı sonlarında, Partizan ve aynı zamanda Tuzla Askerî Bölge Komutanlığında subay olan ağabeyi Şevki Selimoviç’in, III. Kolordu Askerî Mahkemesi kararıyla kurşuna dizilmesi ve bu olayın Meşa Selimoviç’in ruhunda açtığı yara, devrim ve iktidar ile devrimin evlatları arasındaki ilişkileri yeniden okuması, Derviş ve Ölüm’ün yazılmasının arkasındaki önemli bir motiftir. Nitekim romanda da, erkek kardeşinin suçsuz yere idam edilmesi Şeyh Ahmed Nureddin’in hayatında esaslı bir kırılma yaratır. O zamana kadar iktidar ile bir sorunu olmayan Nureddin, bu olaydan sonra gizli bir öfkeye kapılır ve isyan eder. Çıkan isyan sonucu öldürülen Kadı'nın yerine artık Nureddin geçmiştir; artık iktidar sahibi, kendisidir. Ancak “iktidar”ın öyle bir yapısı vardır ki “sahibi”ni, en yakın dostu ile iktidar arasında bir seçim yapmak zorunda bırakacaktır. Ve bu seçimin sonuçlarına katlanmak…"


Download Derviş ve Ölüm PDF Derviş ve Ölüm PDF
Download Derviş ve Ölüm ERUB Derviş ve Ölüm PDF
Download Derviş ve Ölüm DOC Derviş ve Ölüm PDF
Download Derviş ve Ölüm TXT Derviş ve Ölüm PDFRead information about the author

Ebook Derviş ve Ölüm read Online! Mehmed "Meša" Selimović was a Yugoslav and a Bosnian writer from Bosnia and Herzegovina and one of the greatest Bosnian writers of the 20th century. His most famous works deal with Bosnia and Herzegovina and the culture of the Bosniak inhabitants of the Ottoman province of Bosnia.


Reviews of the Derviş ve Ölüm


STANLEY

All right, thanks fast.

FINLAY

Just a terrific book.

KATIE

The book brought changes in life!

JACK

I never liked the book.

ISABELLE

A hard, shocking, but extremely useful book that makes you think!
Add a comment
Download EBOOK Derviş ve Ölüm by Meša Selimović Online free

PDF: dervi-ve-lm.pdf Derviş ve Ölüm PDF
ERUB: dervi-ve-lm.epub Derviş ve Ölüm ERUB
DOC: dervi-ve-lm.doc Derviş ve Ölüm DOC
TXT: dervi-ve-lm.txt Derviş ve Ölüm TXT