Read Öfke by Salman Rushdie Free Online


Ebook Öfke by Salman Rushdie read! Book Title: Öfke
City - Country: No data
Loaded: 2660 times
Reader ratings: 6.6
The author of the book: Salman Rushdie
Edition: Can Yayınları
Date of issue: April 2008
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 810 KB

Read full description of the books:Hayat öfkedir. Cinsel, ödipal, siyasi, sihirli, hayvanca öfke bizi en yüksek doruklarımıza çıkarır ve en bayağı derinliklerimize indirir. Yaratıcılık, esin, özgürlük, tutku kadar, şiddet, acı, yıkım; vurduğumuz ve yediğimiz, ardından kendimizi asla toparlayamadığımız darbeler de öfkeden beslenir.

Malik Solanka, Hint asıllı bir felsefecidir. Oyuncak bebeklerin felsefe tartıştığı bir TV programıyla ün ve para kazanır. Bir gün, hiçbir açıklama yapmadan, ailesini ve Londra’yı terk ederek New York’a kaçar. Yüreğinde müthiş bir öfke büyümekte, sevdiklerine zarar vermekten korkmaktadır. Ne ki, New York’ta da korkunç bir öfke çemberinin içinde bulur kendini...

Geceyarısı Çocukları, Şeytan Âyetleri, Utanç, Soytarı Şalimar gibi her biri geniş yankı uyandıran, tartışmalar yaratan romanların yazarı Salman Rushdie, New York’un içini dışına çıkaran Öfke’de, 21. yüzyıl başlarının Amerikan toplumuna en sert taşlamalardan birini yöneltiyor. Öfke, baş döndürücü tempoda ilerleyen bir trajikomedi. New York, New York olalı böyle anlatılmadı.


Download Öfke PDF Öfke PDF
Download Öfke ERUB Öfke PDF
Download Öfke DOC Öfke PDF
Download Öfke TXT Öfke PDFRead information about the author

Ebook Öfke read Online! Sir Ahmed Salman Rushdie is a novelist and essayist. Much of his early fiction is set at least partly on the Indian subcontinent. His style is often classified as magical realism, while a dominant theme of his work is the story of the many connections, disruptions and migrations between the Eastern and Western world.

His fourth novel, The Satanic Verses, led to protests from Muslims in several countries, some of which were violent. Faced with death threats and a fatwa (religious edict) issued by Ayatollah Ruhollah Khomeini, then Supreme Leader of Iran, which called for him to be killed, he spent nearly a decade largely underground, appearing in public only sporadically. In June 2007, he was appointed a Knight Bachelor for "services to literature", which "thrilled and humbled" him. In 2007, he began a five-year term as Distinguished Writer in Residence at Emory University.Reviews of the Öfke


MOHAMMED

Watch out! Maybe a fundamental change in your life!

AMELIA

My life was divided into two halves: before and after reading the book!

BLAKE

Written easily, vividly, wisely.

ANNA

A book that completely overturned consciousness
Add a comment
Download EBOOK Öfke by Salman Rushdie Online free

PDF: fke.pdf Öfke PDF
ERUB: fke.epub Öfke ERUB
DOC: fke.doc Öfke DOC
TXT: fke.txt Öfke TXT